Teniso istorija Lietuvoje
Rimanto Šerniaus teniso akademija
Asociacija Rimanto Šerniaus teniso akademija – tai teniso sporto užsiėmimus, treniruotes ir turnyrus organizuojanti asociacija. Organizacija savo veiklos pradžią skaičiuoja nuo 1999 metų, kai pradėjo veikti kaip VšĮ „Vairada“, kuri užsiėmė teniso treniruočių, varžybų ir turnyrų organizavimų ir su komanda dalyvavo Kauno miesto teniso pirmenybėse, tenisininkas Rimantas Šernius buvo organizacijos direktorius, veiklos koordinatorius. 2011 metais organizacija buvo reorganizuota į teniso klubą „Notas“, kuris 2019 pakeitė savo veiklos formą į asociaciją. Pagrindinės Teniso akademijos veiklos – teniso kortų administravimas ir priežiūra, teniso treniruočių paslaugos, teniso turnyrų organizavimas, vaikų vasaros sporto stovyklų organizavimas ir įgyvendinimas, sveikatingumo renginiai šeimoms, senjorams, vaikams. Organizacijai vadovauja ilgametis ir gerai teniso pasaulyje žinomas sportininkas ir treneris Rimantas Šernius. Rimanto Šerniaus Teniso akademija vykdo savo veiklą nuomojamose patalpose – vasarą teniso kortuose, esančiuose Kauno Jachtklube, adresu R. Kalantos g. 124., žiemą – teniso kortuose „Eco tenisas“, esančiuose Draugystės 10, Kaunas. Kasmet Teniso akademija treniruoja apie 200 žmonių (vaikų, suaugusių, senjorų), surengia apie 10 teniso turnyrų. Teniso akademija palaiko glaudžius bendradarbiavimo ryšius su Kauno miesto savivaldybės administracija, Lietuvos vaikų Dienos Centrų asociacija, mokyklomis, vaikų darželiais. Nuo 2015 metų Rimanto Šerniaus Teniso akademija dalyvauja įvairiuose vaikų ir jaunimo sportui skirtuose ir socialinę atskirtį mažinančiuose projektuose, kartu su Kauno savivaldybe organizuoja vaikų stovyklas, kuriose gali dalyvauti socialinę atskirtį patiriantys vaikai. 2017 metais vyko projektas „Vasara su tenisu“, kurio metu Rimanto Šerniaus Teniso akademija organizavo teniso užsiėmimus 200 vaikų. 2019 metais Rimanto Šerniaus Teniso akademija dalyvavo projekte „Sveikesnio gyvenimo pradžia“, kurio tikslas – per sporto ir sveikatingumo veiklas stiprinti sportuojančios bendruomenės narių sutelktumą ir įtraukti ne mažiau kaip 100 įvairaus amžiaus narių į naujas sportines veiklas, o taip pat – atsisakyti žalingų įpročių formuojant sveiką, aktyvų gyvenimo būdą, supažindinant su sveiko maisto gaminimu. 2020 metais Rimanto Šerniaus Teniso akademija vykdė projektą „Sportuokime kartu su šeima“, vyko vaikų teniso stovykla, kurioje dalyvavo apie 100 vaikų, iš kurių 60 buvo patiriantys socialinę atskirtį ir lankantys dienos centrus.
Teniso istorija Lietuvoje
Lietuvoje pirmoji cementinė teniso aikštelė buvo įrengta apie 1900 metais Astravo dvare. Lauko teniso, kaip sporto šakos, žingsniai Lietuvoje buvo atlikti grafo Felikso Tiškevičiaus, kuris apsilankęs 1900 m. Paryžiuje ir pamatęs Švedijos karalių Gustavą V žaidžiantį tenisą, nutarė pats pramokti šio iš senovės Graikijos ir Romėnų imperijos laikais atkeliavusio žaidimo su kamuoliu. Tačiau tuomet šis žaidimas plačiau nepaplito ir buvo prieinamas tik visuomenės elitui. 1902 metais dvi aikštelės įrengtos prie dvaro rūmų Palangoje, 1903 - viena Plungėje, 1907–08 - dvi Vilniuje, Sereikiškių parke. 1919 metais Kaune surengtos parodomosios teniso varžybos. 1921 įsteigta Teniso sekcija, Kaune surengtas I tarptautinis turnyras (dalyvavo Didžiosios Britanijos, Danijos, Olandijos, kitų diplomatinių atstovybių Kaune ir Lietuvos žaidėjai). 1923 įvyko Kauno teniso čempionatas. 1924 įkurtas Kauno teniso klubas (KTK), nuo 1932 vadovavęs ir Lietuvos (išskyrus Klaipėdos kraštą) tenisui. 1929 Kaune įvyko Lietuvos teniso čempionatas.
1932 metais įkurta Lietuvos teniso sąjunga (LTS), kuri 1934 priimta į Tarptautinę teniso federaciją. 1938 Helsinkio tarptautiniame turnyre V. Ščiukauskaitė tapo absoliučia laimėtoja (moterų vieneto, dvejeto ir mišriojo dvejeto), 1939 Stokholmo tarptautiniame turnyre laimėjo moterų vieneto varžybas. 1939 įvyko Lietuvos komandinis teniso čempionatas. 1945 įkurta Lietuvos teniso sekcija (nuo 1958 federacija). 1989 vietoj Lietuvos teniso federacijos atkurta Lietuvos teniso sąjunga ir sugrąžinta jos narystė Tarptautinėje teniso federacijoje. 1994 Lietuvos tenisininkai debiutavo Daviso, 1992 tenisininkės – Federacijų taurės turnyre.
a – teniso aikštė, b – raketė, c – kamuoliukas MELC archyvas
Pasaulio jaunių teniso čempionais tapo R. Berankis (2004 – 14 m. ir jaunesnių, 2007 – 18 m. ir jaunesnių grupėje) ir I. Dapkutė (2007 – 14 m. ir jaunesnių grupėje). 2008 Lietuvos tenisininkai Daviso taurės III grupės (Europos ir Afrikos) varžybose pasiekė 3 pergales ir pateko į aukštesnę (II) grupę, 2010 joje iškovojo 2 vietą. Kiti žymesni tenisininkai, daugkartiniai Lietuvos čempionai: J. Anilionis, R. Deduraitė, V. Gerulaitis, L. Grigelis, R. Liubartas, J. Mackevičiūtė, V. Mažeika, R. Muraška, A. Paltarokas, G. Remeikis, B. Sližytė, M. Sližytė. 2012 Lietuvoje veikė 35 teniso klubai, kurie jungė 33 500 teniso mėgėjų, dirbo apie 100 trenerių, 2018 tenisą žaidė 3259 sportininkai, dirbo 74 treneriai.
Klaipėdietis perrašė teniso sporto istoriją
2021 m. Edas Butvilas tapo pirmuoju Vimbldono jaunių turnyrų čempionu Lietuvos teniso istorijoje. Po triumfo Londone (Didžioji Britanija), kai klaipėdietis Edas Butvilas kartu su Ispanijos tenisininku Alejandro Manzanera Pertusa triumfavo Vimbldono aštuoniolikmečių dvejetų varžybose. Edas tapo pirmu Lietuvos tenisininku, kėlusiu į viršų Vimbldono jaunių dvejetų turnyro nugalėtojo titulą. Apskritai jaunių didžiojo kirčio turnyruose Lietuva iki šiol turėjo tik vieną čempioną - Ričardą Berankį, 2007 metais laimėjusį „US Open“ turnyrą.