Teniso taisyklės

Teniso žaidimo taisyklės

Tenisas žaidžiamas stačiakampėje aikštelėje su tinkleliu per centrą. Tikslas yra pataikyti kamuolį per tinklą, nukreipiant kamuolį į aikštės ribas ir tokiu būdu, kad jūsų varžovas negalėtų grąžinti kamuolio į jūsų aikštelės pusę. Jūs laimite tašką kiekvieną kartą, kai jūsų varžovas negali grąžinti kamuolio į jūsų aiktelės pusę.

Žaidėjai ir įranga

Tenisą gali žaisti po vieną žaidėją iš abiejų aikštelės pusių – vienetai – arba du žaidėjai iš kiekvienos pusės – dvejetai. Stačiakampio formos aikštynas turi bazinę liniją (galinėje dalyje), aptarnavimo zonas (du tarpus tiesiai virš tinklo, į kurias turi nusileisti sėkmingas kamuoliuko padavimas) ir dvi dvigubas linijas iš abiejų pusių. Vienetų teniso varžybos reiškia, kad naudojate vidinę šoninę dvigubą liniją, o dvejetų varžybos reiškia, kad naudojate išorinę dvigubą liniją. Aikštelėje galima žaisti ant keturių pagrindinių paviršių, įskaitant žolę, gruntą, kietą dangą ir kilimą. Kiekvienas teniso turnyras vyksta pasirinktinai viename dangos tipe. Viskas, ko reikia įrangai, yra styginė raketė ir teniso kamuoliukas.

tenisas 3
tenisas 5

Taškai

Taškai yra laimimi, kai Jūsų priešininkas:

  • Nespėja grąžinti kamuoliuko prieš jam atsimušant į žemę du kartus
  • Atmuša kamuoliuką į tinklą
  • Atmuša kamuoliuką, bet jis pasiekia žemę už korto linijos
  • Du kartus nesėkmingai atlieka padavimą

Kai Jūsų priešininkas sėkmingai permuša kamuoliuką į Jūsų korto pusę, Jūsų užduotis yra grąžinti kamuoliuką, atliekant:

Smūgį iš dešinės ar iš kairės nuo žemės. Smūgis nuo žemės atliekamas atmušant kamuoliuką, kai jis atšoka nuo žemės korto ribose
Smūgį iš oro. Šis smūgis atliekamas, kai kamuoliukas atmušamas ore, jam prieš nukrentant ant žemės.

Taškai prarandami, kai Jūs:

  • negalite grąžinti kamuoliuko prieš jam atsimušant į žemę du kartus
    atmušate kamuoliuką į tinklą
  • atmušate kamuoliuką, bet jis pasiekia žemę už korto linijos
  • du kartus nesėkmingai atliekate padavimą.
tenisas 4

Laimėjimas

Norėdami laimėti teniso partiją, turite surinkti keturis taškus. Taškai vadinami 0, 15, 30, 40, “game’as“. J

Surinkus 40, žaidžiamas lemiamas taškas, o jį laimėjus žaidėjui, kuris turėjo 40, “game’as“ laimimas. Jeigu rezultatas yra 40:40 (“lygu“), žaidžiami 2 taškai. Tas, kuris laimi abu iš eilės, laimi ir “game’ą“, priešingu atveju rezultatas vėl sulyginamas ir žaidžiama tuo pačiu principu iš naujo.

Žaidėjas, kuris pirmas laimi 6 žaidimus (“game’us“), laimi setą.

Mačas dažniausiai žaidžiamas iki 3 arba 6 laimėtų setų.

tenisas 2

Teniso taisyklės (vienetai)

Dviejų priešininkų žaidimas vadinamas vienetais (kitaip – vienas prieš vieną).

Žaidimui naudojama siauresnė aikštelė (pirmosios teniso aikštelės linijos, skaičiuojant nuo centro, žymi užribį).

Žaidėjas, kuris paduoda/muša kamuoliuką į priešininko pusę yra paduodantysis, o tas, kuris turi atmušti, permušant kamuoliuką atgal į priešininko pusę – priimantysis.

Žaidėjai keičiasi iš paduodančiojo į priimančiojo poziciją ir atvirkščiai po kiekvieno “game’o“, bei keičia padavimo/priėmimo puses po kiekvieno laimėto taško.

Paduodantysis žaidėjas išaiškinamas metant monetą arba sukant raketę.

Laimėjęs (atspėjęs teisingą monetos/raketės reikšmę), renkasi vieną iš keturių galimybių:
1. Padavinėti (“servuoti“). Tokiu atveju priešininkas gali rinktis aikštelės pusę.
2. Priimineti. Tokiu atveju priešininkas gali rinktis aikštelės pusę.
3. Aikštelės pusę, kurioje nori žaisti. Tokiu atveju priešininkas gali rinktis padavinėti (“servuoti“) arba priiminėti kamuoliuką.
4. Perleisti priešininkui pasirinkimo teisę.

Paduodantysis pirmą “game’o“ kamuoliuką padavineti pradeda iš dešinės pusės, taikant į priešininko dešinį kvadratą (įstrižai į pirmąjį kvadračiuką). Jei kamuoliukas nepataiko į mažąjį kvadratą arba atsimuša į tinklą, padavimas kartojamas. Du kartus nepataikius, taškas skaičiuojamas priešininkui. Jei padavimo metu kamuoliukas pataikomas į mažąjį priešininko kvadratą, bet kliudo tinklą, padavimas kartojamas iš naujo ir galimi 2 nauji padavimai.

Po kiekvieno laimėto/pralaimėto taško, padavimo vieta keičiama į priešingą pusę.

Aikštelės puses priešininkai keičia po pirmo “game’o“, o vėliau – kas 2 “game’us“.

tenisas 7

Teniso taisyklės (dvejetai)

Taisyklės yra identiškos kaip ir vienetų žaidimo. Pagrindinis skirtumas nuo vienetų – naudojama platesnė aikštelė (antra užribio linija).

Žaidėjai, esantys vienoje komandoje, turi pasirinkti puses, kuriose žais, o t.y. priiminės ir padavinės (“servuos“) kamuliukus. Padavimai nesidvigubina dėl to, kad žaidžia du žaidėjai, t.y. vieno žaidimo metu padavinėja vienas iš komandos narių, o po “game’o“ perleidžia padavimą priešininkams.

Komandoje padavimai turi būti paskirstyti po lygiai ir keistis kas “game’ą“.

Aikštelės puses žaidėjai gali keisti tik po seto (priimančiojo ar paduodančiojo). Žaidimo metu, jie gali stovėti, kur nori.

Standartiškai vienas žaidėjas stovi arčiau tinklo, o partneris – gale, atitinkamai pasiskirstant dešinę bei kairę puses.

Paduodantysis padavimo (“servo“) metu turi stovėti už galinės linijos, o priimantysis – už mažojo kvadrato linijos (dažniausiai, jei smūgis stiprus, kamuoliuko laukiama prie galinės, užribio linijos).

DRAUGAI IR RĖMĖJAI

Pirkinių krepšelis